۱۰ نکته مهم و کاربردی برای برنامه نویسان اندروید

قلمبر، مرتضی 0 نظر
۱۰ نکته مهم و کاربردی برای برنامه نویسان اندروید

ما در این مطلب ۱۰ نکته مهم و کاربردی رو مطرح کردیم که دونستن این موارد میتونه در ساخت برنامه‌های اندرویدی به شما کمک کنه.

1- متغیر های public باعث کاهش سرعت اجرای برنامه می‌شوند

استفاده از متغیرهای public شاید به نظر باعث راحتی کار در انتقال اطلاعات به بخش‌های مختلف برنامه بشود ولی در نظر بگیرید که برنامه در طول مدت اجرا یک متغیر public را از حافظه رم حذف نکرده و به مرور باعث کاهش سرعت اجرا برنامه می‌شود. همچنین در مواردی که متغیر شما قرار است یک مقدار ثابت را نگهداری نمایید از خاصیت final برای متغیر خود استفاده کنید. این خاصیت نیز در افزایش بهره وری برنامه شما تاثیر دارد.

۲- یک استاندارد در id گذاری برای خود در نظر بگیرید

مرتب نویسی از مهمترین مسائلی است که کمتر برنامه نویسی به آن توجه دارد. یکی از مهترین قسمت‌های برنامه نویسی اندروید اتصال xml به java می‌باشد که این کار به کمک پارامتر id انجام می‌پذیرد. این پارامتر در تمام برنامه uniq بوده و در صورت تکرار باعث بروز مشکل می‌شود. بهترین راه دادن نظم و استاندارد خاص به id ها می‌باشد. به طور مثال فرمول سخت id را به صورت : (اسم آبجک_ نوع آبجکت_ نام لایه ) در نظر می‌گیریم:
نمونه : Main_btn_submit

۳- از نوشتن کدهای تکراری بپرهیزید

یکی از بهترین مزیت‌های زبان جاوا پشتیبانی قدرتمند از خاصیت شی‌گرایی می‌باشد. تا سرحد امکان کدهای تکراری را در قالب یک تابع در یک کلاس منحصر به فرد تعریف و در مواقع لازم از آن استفاده نمایید.

۴- بیشتر از نیاز برنامه تقاضای مجوز در برنامه را نداشته باشید

به عنوان مثال در صورتی که یک کتاب آموزشی ساخته‌اید و مایلید کاربر بتواند برای شما به صورت متنی پیام ارسال کند. لازم نیست دسترسی ارسال sms را برای برنامه بگیرید. این کار باعث کاهش اعتماد به برنامه شما می‌شود. تنها کافیست به کمک اینترنت‌های ساده عملیات ارسال sms را به کمک سیستم عامل و بدون داشتن مجوز انجام دهید.

۵- در استفاده از دیتابیس sqlite استفاده از index را فراموش نکنید

تعریف یک فیلد به عنوان index در جدول مخصوصا جداول با محتوای بسیار زیاد باعث افزایش چشمگیر سرعت اجرای کوئری‌ها می‌شود.

۶- در ساخت برنامه‌هایی که با سرور در ارتباط هستند تا حد امکان پردازش‌ها را به سرور منتقل نمایید

پردازش اطلاعات در سمت سرور دو مزیت مهم را برای شما دارد اول اینکه کاربرانی با دستگاه‌های ضعیف‌تر با کند بودن روند برنامه روبه رو نخواهند شد چرا که بیشتر پردازش سمت سرور انجام شده است و کلاینت فقط دریافت کننده و نمایش دهنده است. دوم اینکه زمانی که پردازش سمت سرور باشد به راحتی و بدون نیاز به تغییر برنامه و اراده آپدیت جدید می‌تواند روند پردازش اطلاعات را تغییر دهید یا اصطلاحا برنامه شما قابلیت انعطاف بیشتری خواهد داشت.

۷- قبل از ساخت امکانی خاص در برنامه مطمئن شوید که کتابخانه آماده آن موجود نباشد

بسیاری از امکاناتی که ما در برنامه خود استفاده می‌کنیم قبلا توسط برنامه نویسیان دیگر نوشته شده است و به صورت کتابخانه در اینترنت موجود است.
مزیت اول این کار صرفه جویی در زمان برنامه‌نویسی و رفع مشکل برنامه است و مزیت دوم استفاده از کدهای بهینه شده و استاندارد است. به عنوان مثال برای دانلود تصویر به جای نوشتن تابع و استفاده از ابزار Urlconnection بهتر است از کتابخانه picaso استفاده نماید.

۸- برنامه خود را قبل از انتشار حداقل روی چندین دستگاه مختلف تست کنیم

سیستم عامل اندروید به دلیل تفاوت‌های بسیار زیادی که روی دستگاه مختلف با یکدیگر دارد واکنش‌های مختلفی را به برنامه شما نشان می‌دهد. پس حتما قبل از انتشار ، برنامه خود را روی هر تعداد دستگاه اندرویدی که می‌توانید تست کنید.

۹- برای امنیت برنامه خود از progurd استفاده نمایید

استفاده از progurd باعث کد شدن کلاس‌های شما خواهد شد و امکان هک برنامه شما و تغییر در آن به حداقل ممکن خواهد رسید.

۱۰- برای انجام هرکاری به سراغ قوی‌ترین منبع و ابزار بروید

هر کاری اصولی داره و ساخت هر چیزی محیط مخصوص به خودش رو . برنامه نویسی اندروید هم در حال حاضر به روش‌های مختلفی انجام میشه و یک نفر برای ساخت یک برنامه اندرویدی به چندین روش میتونه اقدام کنه. اما باید این رو در نظر بگیرد که ملاک هر محیط چیه؟ بسیاری از محیط‌های جدید که به ساخت برنامه‌های اندرویدی اقدام میکنن فقط یک شعار دارن و اونم اینه که برنامه نویسی باید راحت باشه. ولی آیا راحتی برنامه نویسی مهم‌ترین ملاکه؟ مهم‌ترین ملاک قدرتمند یه یک محیط برنامه‌نویسی و اصالت اون محیطه. زمانی که از یک محیط قدرتمند استفاده می‌کنید مطمئنید که هیچ وقت به بن بست نمیخورید. Android studio و java در حال حاضر تنها محیط قدرتمند و زبان اصلی برای برنامه نویسیه اندرویده. پس دقت کنید راحت بودن و یا استفاده کردن از یک زبان دیگه برای برنامه نویسی اندروید گولتون نزنه و از محور اصلیه داستان دور نباشید تا در آینده به مشکل برخورد نکنید.

0 نظر
دیدگاه خود را وارد کنید