SSH چیست؟

قلمبر، مرتضی 0 نظر
SSH چیست؟

SSH مخفف کلمه ی Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client (سرویس گیرنده) و Server(سرویس دهنده) است.  SSH قبل  از ارسال اطلاعات آنها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگزاری کرده و به سرویس گیرنده می فرستد.

SSh  در دو نسخه SSH-1 و SSH-2 وجود دارد . پس از ورود به صفحه اس اس اچ با استفاده از کد # ssh -v میتوانید از ورژن SSh خود مطلع شوید) Open SSh .نسخه باز openSource این نرم افزار است که برای سیستم عامل لینوکس و یونیکس و مک قابل استفاده است. برای ویندوز هم از برنامه ی معروفی به نام Putty استفاده می شود.)
پس از نصب
PUTTY در  صفحه نخست آدرس هاست برای مثال Server.ir)یا در صورتی که هاستتان با مشکل رو به روست IP را وارد نمایید.) Connection type را برروی SSh بگذارید و بر روی گزینه ی Open کلیک نمایید. صفحه ی مشکی برای شما باز می شود که در آن username  و پسورد از شما خواسته می شود. پس از وارد کردن user و pass شما قادر خواهید بود Command های دلخواه خود را وارد کرده و تغیرات مورد نیاز را در هاست خود ایجاد نمایید. بیشترین کاربرد SSh زمانی نمایان می شود که به دلیل بروز مشکلی شما قادر به Login کردن در سی پنل (Cpanel) خود نیستید. در چنین وضعیتی تنها از طریق SSh می توانید به فایل هایتان دسترسی پیدا کنید.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم SSh از لغتی به معنای سپر SHELL گرفته شده است SHELL . یک قطعه نرم افزاریست که به کاربر اجازه دسترسی مستقیم به سیستم عامل را میدهد .اکانت Shell اکانتیست که به کاربر اجازه ی دسترسی به نرم افزار شل کامپیوتری را از راه دورمیدهد.برای انجام این فرایند اکانت شل به یک پروتکل امن جهت انتقال اطلاعات نیاز دارد این پرونکل SSh نام دارد

جالب است بدانید که برای ساختن VPN ها از SSH استفاده میشود (البته به صورت پیشفرض فعال نیستند.)

 

0 نظر
دیدگاه خود را وارد کنید